Urza o demokracii, anarchokapitalismu a osobním rozvoji

S Urzou o demokracii a její (ne)funkčnosti

Mým hostem je tentokrát zase (už podruhý) Urza, náš přední a asi nejviditelnější anarchokapitalista, zabývající se myšlenkou společnosti, kterou neřídí centralizovaná moc v podobě státu, ale volnej trh. Takže jo, to je ten čověk, co říká, že bysme měli stát a s ním i daně zrušit a nechat lidi sami rozhodovat o tom, za jaký služby a od koho budou platit. Což takhle na první dobrou zní jako totální haluz, ale když se do toho člověk trochu ponoří, tak ho překvapí, jak moc je celá tahle teorie promyšlená. Nebo teda aspoň já jsem překvapená byla.

No, a dneska je naším tématem demokracie a její (ne)funkčnosti. Poslední roky totiž čím dál tím palčivějc ukazujou na určitý nedostatky týhle ideologie. Spousta z nás má pocit, že se demokracie hroutí, nefunguje a je ji proto potřeba zachránit, obnovit, zreformovat nebo s ní prostě něco udělat, ale nikdo vlastně moc nevíme co. Troufám si hádat, že pokud Kecání posloucháte pravidelně, tak nejspíš sami budete přesvědčený demokrati, který už dlouho přemýšlí o tom, co se to se světem vlastně děje a jak ho teda „zachránit,” podobně jako jsem to vždycky měla já.

Tak já si dneska dovolim vám trošku propíchnout bublinu, jo?

Urzu jsem si totiž pozvala proto, aby demokracii zpochybnil. To je totiž věc, kterou mi přijde, že lidi našeho světonázoru nedělají dostatečně a ať politicky stojíme kdekoliv, vždycky je podle mě dobrý umět otevřít hlavu kritickým otázkám. Mně osobně to teda přijde zdravý, ale hlavně mě to hrozně baví!

Proto s Urzou rozebíráme třeba…

  • proč je pro tolik z nás demokracie synonymem dobra a svobody
  • proč si Urza naopak myslí, že demokracie nevyhnutelně vede k totalitě
  • o paradoxu elitářství, kdy si každej z nás myslí, že 80% lidí jsou úplný blbci a přesto chceme, aby o našich životech rozhodovala většina
  • o záchraně demokracie skrze boj s fake news a hledání nějaký obecný pravdy
  • o tom v čem vidí Urza alternativu

A o spoustě dalších věcí.

Komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn.